Jak sprowadzać do kraju produkty z Państwa Środka? Garść wskazówek dla firm

Posted on 05/02/2020 2:35pm

Współpraca towarowa Warszawy z Pekinem od kilku lat kwitnie. Jedynie w 2013 roku import chińskich produktów do Polski wyniósł niemalże 15 miliardów euro!


Do naszego kraju z Państwa Środka trafiają przede wszystkim sprzęty elektryczne i elektroniczne, wyroby włókiennicze oraz odzież, obuwie i dodatki. Jeśli chcemy rozpocząć ściągać wyroby z Chin, w pierwszej kolejności musimy znaleźć wiarygodnego partnera. Współpracę możemy nawiązać za pośrednictwem licznych stron online. Na większości z nich znajdziemy wyłączne sprawdzone firmy, uhonorowane stosownym certyfikatem.

Bezcennym źródłem wiedzy są także zwykłe wyszukiwarki internetowe. Po omówieniu warunków współpracy z konkretną firmą, otrzymamy fakturę oraz instrukcje dotyczące dalszych płatności. Najpowszechniejszą formą jest międzynarodowy (zobacz procedura patentowa) przelew SWIFT. Należy pamiętać, że okres jego zrealizowania może wynosić nawet 2 tygodnie. Produkty kupione w Chinach mogą do nas trafić poprzez kuriera, przez transport lotniczy albo morski. Najszybciej dotrze do Polski towar wysłany paczką kurierską. Dobrze jednak pamiętać, że to zarazem najkosztowniejsza możliwość. Jeśli postawimy na transport lotniczy, na paczkę będziemy oczekiwać od tygodnia do dwóch.

Kontenery
Source: sxc.hu
To też najczęstszy patent na import (zobacz również import towarów ze stanów zjednoczonych) z Chin. Zaraz jak nadawca wyśle wysyłkę, osoba zamawiająca otrzyma tak zwany air waybill. Dokument zawiera informacje dotyczące numeru nadania i linii lotniczych. W dopełnieniu wszystkich procedur pomoże nam specjalistyczna agencja celna. Jej obsługa odbierze naszą przesyłkę, przygotuje wymagane dokumenty i przekaże produkt do odbioru.


Należy pamiętać, że import z Chin wiąże się z wysokim cłem. Ilość opłat zależna jest od rodzaju towarów. W rozliczaniu się z opłat celnych może pomóc nam agencja celna. Na podstawie dokumentów, jej pracownicy zredagują zgłoszenie celne i kontaktują się z upoważnienia zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla zamawiającego duża pomoc w załatwieniu wszelkich spraw związanych z kwestiami celnymi.

Tags: transport, opłaty, agencja, Środka