Na które kwestie dobrze jest zwrócić uwagę w czasie wybierania opon? Które rzeczy są najważniejsze?

Posted on 18/06/2019 7:22am

Każdy pojazd ma właściwie dopasowany rozmiar opon, które są najwydajniejsze i sprawdzają się dobrze. Wybór opon rzecz jasna powiązany jest z rodzajem auta, jego mocą oraz rocznikiem. Przede wszystkim nie powinniśmy wybrać opon o mniejszym rozmiarze niż fabryczne, zaś montaż opon większych jest możliwy, ale trzeba kierować się pewnymi regułami. O jakich rzeczach jeszcze należy pamiętać?


opony
Source: pixabay
Możliwe zamienniki rozmiarów opon w danym samochodzie są wymienione w instrukcji auta lub w specjalnych katalogach. Aby w odpowiedni sposób dopasować inny rozmiar niż ten fabryczny, potrzebne są informacje odnośnie rozmiaru felgi, typu auta czy silnika.

Uważasz, że ten materiał jest użyteczny? Jeżeli tak, to poznaj oprócz tego ten wciągający artykuł - on też zwróci Twoją uwagę.

Opona musi mieć także taką samą fakturę, powinna być radialna lub diagonalna. Ważne jednak, aby miała taki sam indeks szybkości i nośności. Rozmiar podany jest na boku opony. () Jeśli są wątpliwości czy jest odpowiednio zastosowany, powinniśmy się upewnić w instrukcji samochodu. By wybrać odpowiednią oponę musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań - i tanie opony. Co istotne, bardzo ważny jest sposób naszej jazdy, to znaczy, czy jeździmy spokojnie czy może raczej sportowo? Dokąd jeździmy? Czy częściej po mieście, a może w dalsze trasy? Czy takie dalekie trasy wiodą po spokojnych drogach czy może górskich ścieżkach?


opony
Author: Levente
Source: http://www.flickr.com
Warto też pomyśleć, na czym nam właściwie zależy? Czy bardziej na tym, by posiadały doskonałą przyczepność na suchszej nawierzchni oraz korzystniej spisywały się na wilgotnym podłożu? Zależy nam na lepszym przebiegu czy mniejszym zużyciu paliwa? W 2012 roku zostały wprowadzone etykiety (oceń szyldy 3D pod adresem www.rathgeber.pl...) na oponach, jakie mówią nam o efektywności paliwowej, jak i przyczepności na mokrym podłożu i natężeniu hałasu.Jeśli istotne będą dla nas te kryteria to najlepszą oponą okaże się dla nas ta ze znakiem A, natomiast jeśli chodzi o poziom hałasu z najmniejszą liczbą porównując do produktów z tym samym rozmiarem. Niesamowicie istotne przy wybieraniu opony jest bezpieczeństwo. Nie warto decydować się na opony używane, które nie wiadomo skąd pochodzą. Może się zdarzyć, że tego typu opony były użytkowane na paru różnych samochodach i to przez ileś sezonów.

Tags: samochód, Auto, felgi, nawierzchnia