Obowiązki notariusza, czyli co może, z jakiego powodu i w jakim zakresie

Posted on 17/08/2019 7:14am

Notariusz stanowi rolę funkcjonariusza państwowego, czyli osoby, która od razu obdarzana jest ufnością. Jednak nie wszyscy wiedzą, co należy do jego obowiązków, a więc tzw. funkcji notarialnych.


rozmowa
Author: iStock
Source: iStock
Notariusz wcześniej nazywany był rejentem, czyli osobą, która uprawniona była z ramienia głowy państwa do sprawowania władzy, gdy ten nie mógł wypełniać swoich obowiązków. Podobnie jest w tym momencie, rejent to jednostka zaufania publicznego. Działania notariusza mają profil pisma urzędowego. Notariusz w Dąbrowie Górniczej dla przykładu świadczy w zakresie swoich usług przygotowywanie aktów notarialnych, świadczenie dziedziczenia, przygotowywanie zaświadczeń, potwierdzania równorzędności transkrypcji, podpisu, wyciągu lub też duplikatu z okazanym dokumentem. Nieodzownym jest fakt, że poza przygotowywaniem aktów prawnych czy potwierdzaniem zgodności z pierwodrukiem rejent przyjmuje także na przechowanie akty, pieniądze czy papiery wartościowe, jak również tworzy projekty aktów, deklaracji lub innych dokumentów.

Kliknij na odnośnik adwokat piotrków trybunalski, on przybliży Ci wątek, który Cię aktualnie zainteresował. Zobacz artykuł, posiadający ciekawe dane.

Udanie się do notariusza gwarantuje gwarancję praw i interesów wybranych stron, co również w znacznej mierze zapobiega sporom sądowym. Rejenta ciężko porównywać do radcy prawnego lub prawnika, ponieważ bliżej mu do działalności sądu. Notariusz w Dąbrowie Górniczej ułatwi także przeprowadzić czynności spadkowe, gdyż notarialny akt, który potwierdza dziedziczenie zewidencjonowany zostaje w rejestrze, a więc posiada skutki prawomocnego postanowienia sądu, który potwierdza przysposobienie spadku (zerknij tu ). Co ważne, napisanie testamentu w obecności rejenta nie opóźnia jego pojawienia się.


Teraz usługi rejenta są zdecydowanie wskazane oraz potrzebne, dla spokoju sumienia i dobrego funkcjonowania.

Tags: dom, pieniądze, osoby, państwa, pisma